Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Grafika do artykułu przedstawiająca dwa pady i ekran z grą
Gry Wszystkie

Granie jest ok

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie “Frontiers in Human Neuroscience” wpływ na mózg może mieć tylko 1 godzina grania w gry wideo.

Badacze sugerują, że gry przez zaledwie godzinę mogą zwiększyć uwagę.

Badanie – które zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Electronic Science and Technology of China w Chengdu – wykazało, że uczestnicy, którzy spędzili 1 godzinę w grze wideo League of Legends doświadczyli zmian w aktywności mózgu.

Uczestnicy wykazali również większą zdolność do skupienia się na istotnych informacjach, jednocześnie eliminując zakłócenia.

Naukowcy zatrudnili 29 studentów do udziału w badaniu. Jedna grupa miała co najmniej 2 lata grania w gry wideo, a druga grupa miała mniej niż 6 miesięcy doświadczenia w graniu w te gry wideo.

Grupa z największym doświadczeniem lub “ekspertami” znalazła się w rankingu 7% graczy League of Legends. Tymczasem “nie-eksperci” zajęli najniższe 11%.

“Selektywna uwaga wizualna” graczy została oceniona przez naukowców przed i po graniu w League of Legends.

Wizualna selektywna uwaga dotyczy tego, w jaki sposób naukowcy odnoszą się do zdolności mózgu do skupienia się, jednocześnie ignorując mniej istotne informacje.

Skupiając się na odpowiednich informacjach w ten sposób wykorzystuje energię mózgu, więc naukowcy mają skłonność wierzyć, że ludzie, którzy są bardzo dobrzy w skupianiu swojej uwagi podczas filtrowania rozpraszających informacji, wykazują bardzo efektywne wykorzystanie ich mózgów.

Gra wideo zwiększyła aktywność mózgu

Autorzy badania mierzyli wzrokową selektywną uwagę testem obejmującym kwadraty, które migały na różnych częściach ekranu komputera.

Najpierw uczestnikom krótko pokazano kwadrat na środku ekranu, po którym nastąpiło miganie kwadratu w innym miejscu na ekranie. Uczestnicy musieli następnie powiedzieć naukowcom, gdzie na ekranie znajduje się drugi kwadrat w stosunku do pierwszego kwadratu.

Granie w gry wideo może “poprawić uczenie się”

Badacze sugerują, że gry wideo mogą nam pomóc w nauce. Aktywność mózgu uczestników była także monitorowana podczas wizualnego testu selektywnej uwagi przy użyciu maszyny elektroencefalografu (EEG).

Przed rozpoczęciem gry wideo stwierdzono, że doświadczeni uczestnicy mają silniejszą selektywność wzrokową niż nie-eksperci, a ich wyniki EEG wykazały większą aktywność mózgu związaną z uwagą.

Po 1 godzinie grania w League of Legends obie grupy wykazały lepszą selektywność wzrokową, a nawet zgłaszały podobne wyniki w teście po grze. Mało tego, ale naukowcy odkryli, że aktywność mózgu nie-ekspertów wzrosła po graniu w grę, do tego stopnia, że poziomy aktywności mózgu pomiędzy ekspertami i nie-specjalistami były teraz porównywalne.

Chociaż odkrycia wskazują na wymierny wzrost aktywności mózgu i wizualnie selektywnej oceny uwagi u uczestników po graniu w grę wideo przez 1 godzinę, autorzy wyjaśniają, że ich odkrycia nie mówią nam o tym, jak długo te efekty mogą trwać. W związku z tym sugerują, że potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.

Warto również zauważyć, że badanie to przeprowadzono w bardzo małej grupie uczestników – zaledwie 29 mężczyzn – więc jego wyniki należy interpretować ostrożnie.

Nowe odkrycia dodają coraz więcej dowodów

Niektóre wcześniejsze badania wykazały również, że gry wideo akcji, takie jak Halo i Call of Duty, mogą poprawić wzrokową uwagę.

Przykładowy przegląd dostępnych badań w 2010 r. Sugerował, że granie w gry wideo może być korzystne dla poprawy koncentracji w szkoleniu wojskowym i edukacji.

Jak wyjaśnił Bjorn Hubert-Wallander, główny autor tej recenzji, “wzrokowa uwaga ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przeładowaniu sensorycznemu, ponieważ mózg stale staje w obliczu przytłaczającej ilości informacji wizualnych”.

“To umiejętność” – powiedział – “jest to szczególnie podkreślane podczas wizualnie wymagających działań, takich jak prowadzenie samochodu lub szukanie twarzy przyjaciela w tłumie, więc nie jest zaskakujące, że naukowcy od dawna interesują się sposobami modyfikacji, rozszerzenia i uwydatnić różne aspekty wizualnej uwagi. “

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *