Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

newsy Poradniki

Czas porozmawiać o właściwej utylizacji baterii. Czy wiesz, co należy robić z zużytymi ogniwami?

W ostatnich latach wiele mówi się o ochronie planety, zmianie nawyków i byciu bardziej eko. Jedni zastanawiają się, czy to już czas samochodów elektrycznych, inni nawołują do przesiadki na rower, a tymczasem okazuje się, że o środowisko można wymiernie dbać poprzez… odpowiednią segregację baterii. Dlaczego jest to takie ważne?

Ołów, cynk, rtęć czy nikiel to pierwiastki, które wielu z nas kojarzy głównie z lekcji chemii. Należy jednak wiedzieć, że są to metale ciężkie będące głównymi składnikami baterii, które znajdują się chociażby w popularnych paluszkach zasilających np. pilot do telewizora. Niestety, wszystkie mają jedną ważną cechę wspólną – są bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a tym samym dla całego środowiska.

Nie bez przyczyny więc zużyte ogniwa zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Jak się okazuje, bateria guzikowa może skazić nawet 1 m³ gleby i zatruć nawet do 400 litrów wody. Ich właściwości żrące i korozyjne od lat odciskają swoje piętno na przyrodzie. Co więcej, upośledzają procesy zachodzące w organizmach żywych i powodują np. zaburzenia koncentracji, uszkodzenia mózgu, nerek, a także wiele innych chorób.

Czas powiedzieć to głośno: wiele osób zwyczajnie nie zwraca uwagi na szkodliwość baterii. W końcu zużyte paluszki można łatwo zmieszać z codziennymi odpadami i szybko pozbyć się problemu, prawda? Skutki takiego działania mogą być jednak opłakane. Jak wiadomo, akumulator może “wylać” nawet w domowych warunkach. Co więc stanie się, gdy wyeksploatowany akumulator trafi do wilgotnego, zmiennego środowiska i znajdzie się pod wpływem nacisku innych przedmiotów? Wyciek środków chemicznych jest wtedy niemal pewien.

Mówiąc krótko, jedna nieprzemyślana decyzja człowieka może wpłynąć na trwałe skażenie środowiska naturalnego. Między innymi właśnie z tego powodu tak ważne jest oddawanie zużytych baterii w odpowiednie miejsca. Na szczęście nie brakuje dziś specjalnych punktów zbiórki zużytych baterii. Można je znaleźć w sklepach, centrach handlowych lub nawet szkołach, dlatego z miejsca odpada argument, że właściwa segregacja tych odpadów jest trudna czasochłonna.

Warto wspomnieć także o tym, że z zużytych ogniw można odzyskać aż do 99,5% jej składników, w tym np. stopy cynku, rtęci, żelaza, a także żużel. Niemal wszystkie z nich można potem wykorzystać ponownie. Warto zatem pamiętać o właściwej utylizacji baterii. Wszyscy musimy być świadomi zagrożeń. Los przyrody, a nawet wielu istnień może zależeć wyłącznie od nas samych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *