Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Grafika do artykułu na temat realizmu w grach
Grafika Konsola PC PS4 Wszystkie XBOX

Im więcej realizmu, tym lepiej?

 

Technika nigdy nie stała w miejscu, dlatego gracze na całym świecie oczekiwali od swojej ulubionej rozrywki, że będzie się zmieniać i dostarczać im więcej intensywnych doznań. Dlatego właśnie w kontekście gier komputerowych oraz wideo pojawia się często postulat większego realizmu – zarówno jeśli chodzi o dźwięk, jak i grafikę.

Poprzez realizm rozumiemy tu maksymalne zbliżenie tego, co oglądamy na ekranie do tego, z czym mamy do czynienia w rzeczywistym życiu. Pierwsze eksperymenty w tym zakresie miały miejsce już w latach 90.

, kiedy konsola Nintendo 64 cieszyła oko grafiką 3D. Nie była ona jeszcze tym, co znamy dziś, ale dla ówczesnych „rycerzy joysticka” to było naprawdę dużo.

W niektórych grach, zwłaszcza tych wywodzących się z automatów, sięgano nawet po fotograficzne odwzorowania postaci bazujące na zdjęciach prawdziwych aktorów. Patent ten stosowano chociażby w przypadku gier z serii Mortal Kombat.

Kultowe postacie występujące w tej amerykańskiej bijatyce były oparte o zdjęcia odpowiednio ucharakteryzowanych modeli, dzięki czemu łączono efekt 3D z kinowym wręcz realizmem. Dla krytyków brutalności w grach był to argument przeciwko MK, ponieważ bite postacie wyglądały bardziej sugestywnie niż te klasycznie animowane.

Ogólnie rzecz biorąc przeważa opinia, że wraz ze stopniem realizmu w grach rośnie ich jakość i sympatia użytkowników. Chyba coś w tym jest, bo coraz rzadziej ukazują się na rynku tytuły, które nie zachwycałyby detalami i doskonałymi animacjami.

Jeśli ludzie tego chcą, powinni to dostać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *