Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

grafika do artykulu nt dzwieku
Konsola Muzyka PC PS4 Wszystkie

Syntezatory w odwrocie

 

Udźwiękowienie gier to duże wyzwanie dla specjalistów, co już ustaliliśmy. Dziś coraz większe znaczenie mają odgłosy naturalne albo generowane w warunkach studyjnych w taki sposób, aby brzmiały identycznie jak te występujące w określonych sytuacjach. Kiedyś dominowało inne podejście i szczytem możliwości technicznych było kreowanie sztucznych dźwięków, za które od początku do końca odpowiadały komputery oraz inne urządzenia elektroniczne. Rozwiązanie to miało swoje plusy i minusy.

Istotnym walorem był brak konieczności nagrywania dźwięków, aranżowania odpowiednich układów i związanych z tym zabiegów. Wystarczyło jedynie skorzystać z bogatej gamy tonów, basów i sopranów, które zszyte w spójną całość pozwalały zapewnić graczom minimum dźwiękowych doznań. Podstawą działania w przypadku syntezy dźwiękowej były komputery. Specjalne programy, które możemy określić mianem wirtualnym syntezatorów, pozwalały na wiele.

Oczywiście różnica pomiędzy rzeczywistym brzmieniem kropel deszczu uderzających o chodnik, a tym powstałym w wyniku zabawy programem była znaczna. Swego czasu jednak graczom to nie przeszkadzało, a każda ambitniejsza próba urealnienia gry była doceniana i budziła entuzjazm konsumentów oraz krytyków. Lata mijały, a potrzeby rosły – postęp techniczny powodował, że miłośnicy gier oczekiwali od ich twórców jeszcze więcej niż dotąd. W tej chwili syntezatory przydają się głównie do kreowania dźwięków, których nie da się symulować w studiu.

Dotyczy to zwłaszcza odgłosów świata fantastycznego, które mogą odbiegać od tego, z czym mamy do czynienia na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *