Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

charset przykładowej postaci do np. RPG Makera, czy też jakiejś innej gry, w której może być użyty jako np. NPC
Gry Muzyka Tworzenie gier Wszystkie

Grafiki, dźwięki, muzyka – gotowe zasoby

 

Wspomnieliśmy powyżej o tym, że każdy może rozbudować swojego RPG Makera o materiały, które posłużą później do przygotowania gry. Pozwalają na to tysiące grafik, dźwięków, a nawet ścieżek muzycznych, które są udostępniane w internecie bezpłatnie. Zazwyczaj ich twórcy zrzekają się roszczeń do praw autorskich, oczekując co najwyżej wymienienia w końcowych napisach lub opisie gry.

Gdyby nie możliwość wzbogacania programu o te dodatkowe elementy, użyteczność aplikacji byłaby znacznie mniejsza. Dzięki niej każdy może wymyślać niemal dowolnej treści gry, pod warunkiem, iż będą oparte o podstawowe cechy gier RPG, a więc będą uwzględniać rozwój występujących w scenariuszy postaci. Co konkretnie można znaleźć wśród zasobów, o których mowa? Kluczową rolę odgrywają chipsety, czyli zestawy grafik pozwalające na tworzenie kompletnych scenerii – plenerów oraz wnętrz.

Znajdziemy tam różne rodzaje nawierzchni, dekoracje, meble, rośliny…

Z reguły każdy chipset jest utrzymany w innym klimacie. Charsety to z kolei postacie – każda jest ukazana z różnych widoków, tak aby możliwa była jej płynna animacja. Battle to powiększone postacie oraz animacje efektów walki – również nieodłączny element gierek z RPG Makera.

Oprócz strony czysto graficznej koniecznie należy też przybliżyć bogate biblioteki dźwiękowe. Te oznaczone jako sound to odgłosy naturalne, dźwięki z ulicy czy odgłosy walki. Music to kompletne motywy muzyczne zapisane jako pliki MIDI.

Sprawdzają się jako tło dla poszczególnych plansz. Gdzie zatem tego wszystkiego szukać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *