Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Płyta CD podpięta do artykułu
CD Gry PC Wszystkie

CD zamiast dyskietki

 

Wróćmy na moment do kwestii, która już pojawiła się w jednym z tekstów powyżej, mianowicie do stopniowego wypierania dyskietek z grami przez płyty kompaktowe. Zjawisko to było poniekąd naturalne, ponieważ uniwersalność srebrzystego dysku legła u genezy jego powstania. Płyta CD miała nadawać się do przechowywania różnego rodzaju danych. Jej pierwsze kroki są ściśle związane z przemysłem muzycznym.

Już w połowie lat 80. na rynku pojawiły się urządzenia Hi-Fi zdolne do odtwarzania utworów zapisanych na płytach. One same zaczęły też pojawiać się w sklepach jako nowoczesna alternatywa dla kultowych, acz technicznie niedoskonałych kaset magnetofonowych. Popularne „taśmy” nie oferowały słuchaczom dźwięku wysokiej jakości, a pod wpływem eksploatacji dość szybko się niszczyły.

Płyta była pod tym względem znacznie lepsza. Jak na tamte czasy wręcz szokowała czystością brzmienia, daleko idącą redukcją szumów i trwałością. Trzeba się z nią jednak dość ostrożnie obchodzić, albowiem zabrudzenia i zarysowania na powierzchni nośnika mogą znacząco utrudnić jego użytkowanie. Przełom związany z technologią płyt CD polegał też na sposobie odczytu danych – opierał się on o działanie lasera.

Wcześniej kasety odczytywały magnetyczne głowice, więc laserowa wiązka działała na wyobraźnię konsumentów. Konsole pracujące na dyskietkach można porównać do tradycyjnych magnetofonów na kasety. Pierwsza edycja Sony PlayStation wyznaczyła nowy szlak, którym następnie poszli twórcy kolejnych rozwiązań. Dziś normalne jest, że jeśli gry, to właśnie na płytach CD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *