Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Majestatyczna grafika w artykule na temat artystycznej strony w grach
Grafika Gry Wszystkie

Gry kompleksowym dziełem sztuki

 

Chcielibyśmy jakoś podsumować całokształt naszych rozważań dotyczących gier jako takich. Z pewnością składają się one z wielu elementów, które zszyte w spójną całość odpowiadają za powstanie dzieł sztuki wysokich lotów. Wciąż nie każdy chce to zrozumieć i docenić.

Są ludzie, dla których gry pozostają bezmyślną rozrywką dla średnio rozgarniętej młodzieży, źródłem złych wzorców i nośnikiem brutalności. Tymczasem, aby stworzyć naprawdę dobrą grę potrzeba zaangażowania masy osób i wielkich umiejętności. Graficy, dźwiękowcy, eksperci od efektów specjalnych – oni wszyscy mają spore pole do popisu, ale też ciąży na nich spora odpowiedzialność.

Wszak ich pracę zrecenzuje wiele tysięcy graczy na całym świecie i nie zawsze muszą to być pochlebne opinie. Na świecie, a zwłaszcza na Zachodzie oraz w Azji, techniczna i artystyczna rola gier jako elementu kultury jest znacznie bardziej doceniana. Nikogo nie dziwi, że na uniwersytetach w USA, Wielkiej Brytanii czy Japonii otwierane są kierunki studiów w całości poświęcone tworzeniu gier.

Żacy uczą się tam programowania, kreowania grafiki, animacji…

Niewiele jest obecnie dziedzin twórczości, które są tak interdyscyplinarne i łączą wymiar matematyczno-techniczny z humanistyką. Ta ostatnia też jest ważna, bo przecież gra musi mieć swoją fabułę oraz dialogi. Jeśli już lubimy grać albo dopiero planujemy zanurzyć się w ten świat, warto doceniać to, co wydawcy gier robią.

Ich wkład w naszą kulturę jest większy niż mogłoby się wydawać, a perspektywy – trudne do ogarnięcia wyobraźnią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *