Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Screen z gry polegającej na symulowanym tworzeniu innych gier w wirtualnym studio, użyty na potrzeby artykułu
Grafika Gry Laptopy PC Wszystkie

Studio w jednym pokoju

 

Miłośnicy grania, którzy mają przy tym zapędy programistyczne i graficzne chcą czasami stworzyć jakiś tytuł na własną rękę. Istnieją w miarę proste narzędzia, które to znacznie ułatwiają, ale o nich napiszemy za moment. Skupmy się teraz na tych, którzy swoje gry chcą stawiać od podstaw. Moda na takie działania w Polsce pojawiła się już w latach 90. Wówczas młodzi adepci sztuki programowania próbowali swoich sił przede wszystkim w nieskomplikowanych gierkach tekstowych. Nie wymagały one interfejsu graficznego i były w całości oparte o ogólnodostępne języki programowania. Wiele z nich jest do dziś obecnych w sieci i można zobaczyć, jak dzisiejsze tuzy branży informatycznej zdobywały pierwsze szlify. Teraz jest podobnie, choć ambicje zapaleńców rosną.

Mając do dyspozycji programy graficzne, do tworzenia animacji oraz odpowiednie biblioteki można bawić się w game developing ze znacznie większym rozmachem. Są tacy, którzy próbują robić to w pojedynkę. Ma to sens wówczas, o ile gra będzie linearna i nie jest oparta o wielowątkową fabułę. Jeśli jednak chcemy ambitniej zawalczyć o grę, w której może się wydarzyć więcej ciekawych rzeczy, warto skorzystać z pomocy znajomych. Bez problemu znajdziemy osoby, które mogą wnieść swój wkład do projektu i przy tym rozwijać własne talenty. To nic nie kosztuje, a daje mnóstwo satysfakcji. Zwykle praca nad takimi grami, a chociażby nad wersją demo trwa wiele miesięcy. Czas wydłuża się z uwagi na uwarunkowania życiowe.

Jeśli za temat wzięli się uczniowie liceów i studenci, muszą oni poświęcić odpowiednią ilość godzin w tygodniu na zajęcia i naukę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *