Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Grafika do artykułu na temat trójwymiarowego kina
Grafika Gry Konsola Laptopy PC Wszystkie

Trójwymiarowa przygoda

Czy można sobie wyobrazić gry tudzież filmy dla dzieci bez bogatych animacji opartych o technologię 3D? Byłoby to naprawdę trudne, albowiem dziś trójwymiar jest

standardem w zakresie rozrywki tego typu. Oczywiście samo zjawisko nie jest jednorodne i można wyodrębnić przynajmniej dwa typy obrazu trójwymiarowego, a że technika non stop się rozwija, niedługo objawią się zapewne kolejne mutacje.

Po pierwsze i najważniejsze o animacji 3D mówimy w przypadku obrazu, który stracił swoją dawną „płaskość” typową chociażby dla kreskówek animowanych w poczciwym 2D. Identyczne rozwiązania całymi latami stosowano w grach, także tych 8-bitowych.

Trójwymiarowe scenerie oraz postacie wyróżniają się swoistą opływowością i tym, że strukturą przypominają otaczające nas przedmioty, ludzi i zwierzęta. Pierwsze formy trójwymiarowe pojawiły się w grach już w pierwszej połowie lat 90.

Pionierem w świecie konsol była Nintendo 64, ale także pierwsze edycje Sony PlayStation nie stroniły od takich rozwiązań. Oczywiście swoje niemałe trzy grosze wtrąciły także pecety, w których zaczęto instalować układy graficzne Intela obsługujące prostsze animacje 3D.

Twórcy gier na komputery mogli zatem korzystać z tych samych możliwości, co ich koledzy zajmujący się konsolami. Wielką zaletą gier stworzonych w trójwymiarze jest wzrost realizmu.

Jeśli graficy staną na wysokości zadania, są w stanie wykreować światy do złudzenia przypominające rzeczywiste obiekty oraz istoty. Dla fanów grania to prawdziwa gratka, którą pogardzić nie sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *