Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Zdjęcie przedstawiające fragment sali kinowej
Gry Muzyka Wszystkie

Muzyka jak z kina

 

Pełna rozmachu gra jest kompletnym dziełem sztuki, co przez długi czas nie było oczywiste. Na dobrą sprawę dopiero od kilku lat recenzje i opisy gier ukazują się w jednym szeregu z recenzjami filmów, płyt z muzyką oraz innych produktów kultury. Z poziomu rozrywki dla mas najlepsze gry weszły znacznie wyżej. Z czego to wynika? Głównie z rosnącej jakości gier i tego, że są tworami coraz bardziej złożonymi. Kiedyś patrząc na gry komputerowe czy telewizyjne widzieliśmy przede wszystkim narzędzia do zabijania wolnego czasu – niekoniecznie ambitne treściowo.

Oczywiście już wtedy zdarzały się wyjątki, ale w gruncie rzeczy dopiero rozwój technologii, doskonalenie komputerów osobistych oraz konsol otworzył pole do zmiany oblicza gier. Pojawiło się miejsce na ambitne scenariusze, imponującą oprawę graficzną, ale także na godne uwagi doznania dźwiękowe. Dziś każda szanująca się gra posiada autonomiczną, oryginalną ścieżkę dźwiękową stworzoną z myślą o tym konkretnym tytule. Muzyka ta nie ma nic wspólnego z prostymi dźwiękami generowanymi przez syntezator MIDI (które były typowe dla wielu „zabytkowych” już gier). To dojrzałe kompozycje i partytury, które w niczym nie ustępują ścieżkom dźwiękowym topowych produkcji filmowych.

Mało tego – kompozytorzy doświadczeni w świecie filmu chętnie angażują swoje umiejętności w świecie gier. Ostatecznie gra także wymaga odpowiedniej muzycznej ilustracji, a ta musi stać na wysokim poziomie artystycznym. Zagwarantuje go wyłącznie profesjonalny kompozytor. Do nagrywania muzyki z gier zaprasza się orkiestry symfoniczne, które na co dzień wybrzmiewają w kinach, podczas przedstawień operowych czy koncertów filharmonicznych. Z kolei w sklepach muzycznych można kupić płyty ze ścieżkami dźwiękowymi z gier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *