Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Kwitnąca wiśnia
Grafika Gry PC Wszystkie

Japończycy liderami innowacji

Dlaczego stało się tak, że właśnie Japonia przeszła do historii technologii jako kraj, w którym narodziły się najbardziej przełomowe rozwiązania w zakresie

gier wideo? Odpowiedź wiąże się z tradycyjnym niemal zaangażowaniem tamtejszej inżynierii w poszukiwanie nowych koncepcji w zakresie szeroko rozumianej elektroniki. Układy opracowywane przez japońskie firmy pozwalały tworzyć znakomite zegarki, elektroniczne notatniki, doskonałej jakości sprzęt audio i wiele innych rzeczy. Równocześnie specyficzna mentalność społeczeństwa powodowała, że zawsze był tam spory popyt na rozrywkę związaną z grami. To nie przypadek, że pierwszym wyrobem firmy Nintendo założonej już w końcówce XIX wieku były karty do popularnej wówczas gry.

Długi czas karty były jej kluczowym produktem. Dynamiczny rozwój telewizji i fakt, że najlepsze telewizory wytwarzano w Japonii musiały wpłynąć na rozwój wydarzeń. Skoro odbiornik jest w każdym niemal domu, to można go wykorzystać nie tylko do oglądania kanałów. Ta idea dała początek wielkim sukcesom konsoli Famicom, znanej na całym świecie jako NES.

Upowszechnienie kolorowej telewizji na wszystkich kontynentach, w czym japońskie marki miały swój wielki udział, zmieniło oblicze tego rodzaju rozrywki. Konsol w sklepach było coraz więcej, a ich ceny przestały być wygórowane. Triumfy z lat 90. sprawiły, że wielu ludziom także dziś Japonia kojarzy się jako ojczyzna nowoczesnych gier.

Z czasem konkurować z Azjatami zaczęli także producenci z innych państw, w tym przede wszystkim Amerykanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *