Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Człowiek w słuchawkach
Gry Wszystkie

Znany głos pomoże w promocji

Twórcy filmów animowanych doskonale wiedzą, że sukces takich produkcji zależy w dużej mierze od tego, kto użyczy głosu postaciom w nich występujących. W Stanach Zjednoczonych powstaje najwięcej

takich obrazów, które zdobywają uznanie najpierw na tamtejszym, a potem na globalnym rynku. Standardem jest, że w kraju dystrybucji przygotowuje się lokalny dubbing. Aby zyskał on pozytywne recenzje potrzeba dwóch rzeczy – znakomitego tłumaczenia uwzględniającego specyfikę języka odbiorców, a także świetnej obsady, której głosy umilą widzom chwile spędzone przed ekranem.

Najbardziej promowane animacje są okraszane wokalem znanych i cenionych aktorów, w tym gwiazd z najwyższej krajowej półki. Sposób myślenia dystrybutorów gier jest podobny. W praktyce póki co do dubbingowania gier nie zaprasza się aktorów z samego szczytu kinowej hierarchii. Mają na to wpływ głównie względy finansowe – artysta na co dzień grający w najchętniej oglądanych produkcjach, mający wiele ciekawych ofert będzie oczekiwał wysokiego honorarium.

Zwykle wydawca stara się optymalizować koszty i stąd zapadają decyzje o powierzeniu głosów postaci aktorom mniej popularnym, ale niekoniecznie gorszym. Trzeba również wspomnieć o aktorach wyspecjalizowanych w dubbingu, którzy parają się właśnie tym rodzajem sztuki. Oczywiście nie da się odmówić walorów promocyjnych sytuacji, kiedy główna postać danej gry przemawia głosem popularnego aktora. Pod względem marketingowym to dobry ruch.

Warto jednak pamiętać, że nie to czyni grę wartościową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *