Grymer.eu | Blog o grach

Twoje źródło ciekawostek o grach

Elementy, których symbolika kojarzy się z kinem
Grafika Gry PC Wszystkie

Filmowe cechy gier

Niektórzy zwracają uwagę na fakt, że część gier swoją formą oraz rozmachem realizacyjnym przypomina filmowe superprodukcje. Trudno nie odnieść takiego wrażenia, grając w tytuły przenoszące nas w odległe epoki lub do wykreowanego od podstaw świata. Analogie z kinem i literaturą są aż nadto widoczne.

Na tym jednak wątek się nie kończy, albowiem granie daje spore pole do popisu wyobraźni. Człowiek wcielający się w jakąś postać i kierujący jej poczynaniami może faktycznie poczuć się uczestnikiem filmu, odtwórcą głównej roli i reżyserem w jednym. To jednak nie film, lecz gra, co nie przeszkadza twórcom odwoływać się do rozwiązań rodem z sali kinowej.

Nikogo raczej nie dziwią rozbudowane wstawki wideo, które pojawiają się w grach. Często są one bardzo istotne z punktu widzenia rozgrywki, albowiem dostarczają istotnych informacji i poszerzają wiedzę gracza na temat świata, w którym przyszło mu funkcjonować. Spore wrażenie robi także dokładność, z jaką te animacje stworzono.

Może oglądać je z prawdziwym zainteresowaniem, podziwiając kunszt grafików, programistów i dźwiękowców. Zdarza się, że ci sami ludzie pracują także przy filmach i doświadczenia z obu rozrywkowych branż mogą zamiennie wykorzystywać w swojej artystycznej aktywności. Skoro jesteśmy przy temacie relacji na linii gry-kino, to nie możemy zapomnieć o tych grach, które powstały na bazie cenionych filmów.

Mamy także sytuacje odwrotne, gdy na kanwie kultowych gier powstają obrazy filmowe – mniej lub bardziej udane. Zjawiska te są naprawdę interesujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *